A+ A A-

 

Milas’ta bu yıl 4.’sü düzenlenen Dağcılık ve Doğa Şenliği’ne, Türkiye’nin dört bir yanından 400’ü aşkın dağcı ve doğasever katıldı. Bafa Gölü kenarına kurdukları kampta ateş yakıp üzerinden atlayan dağcılar, şenliği iki ayrı rotada yürüyüş yaparak tamamladı.

070518latmosd_abe96.jpg
Haber: Volkan Yıldız
Milas’ta düzenlenen 4. Latmos Dağcılık ve Doğa Şenliği, her yaştan doğaseveri ve dağcıyı bir araya getirdi.
Milas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü organizasyonunda ve Türkiye Dağcılık Federasyonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Milas Belediyesi katkılarıyla düzenlenen şenlik, 5-6 Mayıs tarihlerinde Kapıkırı Mahallesi’ndeki Bafa Gölü kenarında çadırların kurulmasıyla başladı.
400’ün üzerinde katılımın yaşandığı şenlikte, ilk günün akşamında kamp ateşi yakıldı ve konser verildi. Katılımcılar, bir yandan konseri izledi bir yandan da ateşin üzerinden atlayarak eğlendiler. Gece boyunca süren hafif yağmura aldırmayan dağcılar, kamp ateşinin üzerinden atlarken renkli görüntüler yaşandı.
İKİ ROTADA LATMOS’A TIRMANDILAR
Göl manzaralı çadırlarında geceyi geçirdikten sonra sabahın ilk saatlerinde uyanan dağcılar ve doğaseverler, şenlik kapsamında ikinci gün Yuvarlaktepe Zirve Tırmanışı ile Yediler Manastırı-Kaya Resimleri Kültür Rotası’nda yürüyüş yaptılar.
Antik ismiyle ‘Latmos’ olarak anılan Beşparmak Dağları, eşsiz doğal ve kültürel güzellikleriyle misafirlerini büyülemeyi başardı.
Endemik bitki ve hayvan çeşitliliğiyle bakir bir coğrafyada yer alan Latmos’taki Yediler Manastırı ve 8 bin yıllık kaya resimlerine hayran kaldıklarını belirten doğaseverlerden Şebnem Çalışkan, “Eşim ve bebeğimle İstanbul’dan gelerek şenliğe katıldık. Muhteşem bir coğrafyada tarif edilemeyecek güzellikte iki gün geçirdik. Ülkemizin zenginliği olan bu doğanın, kültür varlıklarının ve özellikle kaya resimlerinin mutlaka tahrip edilmeden korunması gerekiyor.” dedi.
Tüm katılımcılara teşekkür eden Milas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Nihat Erdoğan, “Bu yıl 4.’sünü gerçekleştirdiğimiz Latmos Dağcılık ve Doğa Şenliği güzel ve başarılı bir anı olarak gönlümüzdeki yerini almıştır. Burada büyük emekleri olan Muğla Büyükşehir Belediyesine, Milas Belediyesine yönetimdeki arkadaşlara ve kulübümüz üyelerine bizleri teşrifleriyle onurlandıran ve katkı sağlayan Dağcılık ve Doğa Sporları Kulüplerine yürekten teşekkür ederim.” diye konuştu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin