A+ A A-

 

Milas Avcılar Derneği Başkanı Mustafa Özkan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü, Av Yaban Hayatı Dairesi Başkanlığı’na Milaslı avcıların sorunlarını iletecek.

110518avci.jpg
Haber: Abdullah Özel
Milas Avcılar Derneği Başkanı Mustafa Özkan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Dairesi Başkanlığına Merkez Av Komisyonu taslağına koyulması için bazı önerilerde bulundu. Önerileri toplantıda da dile getirecek olan Başkan Özkan, gönderdiği dilekçede şu 5 soruna değindi:
“1-KILKUYRUK: Yıllar öncesi bir karar alındı. Kılkuyruk ördeği günlük limiti bir adetten fazla olamaz diye. Bende soruyorum: Kılkuyruk ördeğinin kısıtlanmasındaki sebep nedir? Niye iki veya üç değil?
-Bu ördeğin diğer ördek türlerinden sayıca eksiği mi var? Bence fazlası bile var.
-Benim gittiğim Muğla-Milas, Aydın-Söke, Denizli-Çivril avlaklarında gördüğüm kadarı ile Çamurcun, Yeşilbaş sayısı neyse Kılkuyruk ta o kadar var.
-Tutun ki bir avcı avlanırken üstüne bir alay Kılkuyruk ördeği geldi. O avcı da kanun ve kurallara saygılı birisi. Ördeklerden birisine gözleyip tetiği çekti. Olacak ya alaydan üç tanesi düştü. Ördeklerden birisini alıp çantaya koydu. Peki diğer ikisini ne yapacak? Yanına alsa yasa gereği bu bir kabahat. Yaptırımı da var. Yazık değil mi?
2- SAKARMEKE: Bu av kuşunun günlük avlanma miktarı Dört adet. Siz avcılığın yöneticileri olarak, sulak alanlarda av yapan bir avcıya hiç sordunuz mu? Hangi sulak alana giderseniz gidin, orada bulunan ördek sayısı örneğin on bin ise Sakar mekenin sayısı yüz bindir! Niçin sakar mekenin günlük avlanma limitini ördek limiti ile eşit yapmıyorsunuz?
-Yaban ördeği günlük limiti 6 adet. Sakar Mekenin ise 4 adet. Bunu niçin 6 adede çıkarmıyorsunuz?
-Bizim yörede sakar mekeye ördekten daha fazla değer verilir. Avcı bir yılda devletimize verdiği vergiyi, avlanma izin pulu ücretini ve ikiye katlayan fişek fiyatlarını ödemeye zorlanırken kalkıp avın bol olduğu yerlere yılda bir kez olsun gitmek için para biriktirip Denizli- Çivril’e ava gidiyor. Ama gidiş geliş 700 km. yolu dört sakar meke için mi katledecek? Günah değil mi?
3-ÇIKRIKÇIN: En acayip durum bu olsa gerek. Tam bilemeyeceğim ama aşağı yukarı 25-30 yıldır bizim ülkemizde kara avcılığı Şubat ayı sonlarında kapanıyor. Ama bakıyoruz MAK kitapçığında çıkrıkçın ördeği avlamak serbest!
-İklim olarak en sıcak yerde yaşadığımız halde bizim buralara bile Çıkrıkçın ördeği Mart ayının ikinci haftalarında ancak gelir. O zaman biz avcılar bu ördeği avlayabilmek için görünmezlik kostümü mü giyeceğiz? Bu iş büyüklerimizin deyimi ile “ Bu ne perhiz, Bu ne lahana turşusu?” anlamı taşımıyor mu?
4-YABAN TAVŞANI: Yıllardan beri Kopoy köpeği ile Tavşan avcılığı yapan avcılarımıza haksızlık yapılmakta olduğunu hala birileri göremiyor? Buda sadece bizim ülkemizde oluyor.
- Yaban tavşanı avcılığı üç ay gibi kısa sürede açılıp kapanmakta. Birileri bana bu avın niçin Ağustos ayında 1. Grup kuşların avı ile birlikte açılmadığını izah etsin? Sadece tavşan avı yapan avcılarımıza yazık değil mi? Bunda ne sakınca var? Bu uygulama geceleri far ile katliam yapan eli tüfeklilerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değil…
5-KINALI KEKLİK: Siz tutarsınız her av dönemi aynısını yapar üveyik avını Ağustos ortalarında Keklik avını Ekim ayı ortalarına doğru açarsınız? Köylerde tüm avlar üveyik avı ile açılır! Kanun ve kurallara saygılı avcılar ve kentlerde oturanlar ise keklik avının açılış tarihini bekleyedursun arada geçen iki aya yakın sürede dağda birkaç keklik kalırsa öp de başına koy. Bunu yapanlar zaten % 90’ı kaçak avcı. Denetim var mı? O da kısıtlı. Burada kazığı yiyen her yıl tonla para ödeyen yasal avcı değil mi?
- İlim Muğla’yı kastediyorum. Bizim burada deniz kenarlarında
Bulunanlar Nisan ayı başlarında yüksektekiler ise Nisan ayının sonlarında kuluçkaya yatarlar. Yani diğer bölgedeki keklikler çiftleşmeye bile yeni başladıkları zaman! Ama bizim Ege bölgesinde keklik avının açılış tarihleri diğer bölgelerle aşağı yukarı aynı. Ege Bölgesinde Ekim ayı ortalarına doğru açılan Kınalı Keklik avı Yasal avcıya değil kaçak avcıya yaramakta! Bu tüm yükümlülüklerine yerine getiren gerçek avcılara haksızlık olmuyor mu?”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin