A+ A A-

 

Apartman içine giren sokak köpeğini gürültü yaptığı gerekçesiyle demir çubukla öldüren A.Çelik hakkında Muğla Barosu ve hayvan severler suç duyurusunda bulundu.

140518cani_ed07e.jpg
Haber Merkezi

Milas’ın İsmet Paşa Mahallesi’nde 9 Mayıs’ta apartmana sığınan bir sokak köpeğini demir çubukla öldürüp, banyosunda saklayan A. Çelik hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Milas Adliyesi önünde toplanan Milas, Bodrum, Didim, Ören, Güllük’ten yaklaşık 30 hayvan sever aktivist ve Muğla Barosu’nun Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatlar, Milas Cumhuriyet Başsavcılığına A. Çelik’le ilgili suç duyurusunda bulundu.
Grup adına, Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu Milas Temsilcisi Av. Tuğçe Görgün açıklama yaptı. Görgün açıklamasına, “Bizler, bir yandan doğayı ve hayvan haklarını korumak için çalışıyor bir yandan da doğaya ve hayvanlara zarar verenlerle mücadele ediyoruz.” diyerek başladı.
Görgün, hayvan hakları ihlallerine son olarak Milas’taki olayın eklendiğini dile getirerek, “Bu eylemin cezası, ülkemiz mevcut kanunlarına göre, maalesef sadece para cezasıdır. Ancak, hiç kimseye zararı olmayan, kendisini korumaktan aciz, biz insanlara muhtaç, zavallı bir canlıyı, nedensiz yere ve canice hislerle, demir çubukla darp ederek öldürmenin cezası bu olamaz, olmamalı. Bir yandan söz konusu cezaların suçla orantılı ve caydırıcı hale getirilebilmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.” derken, sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımını kaldırmayı planlayan tasarının da handikaplarla dolu olduğunu, uzun zaman aldığını ve bir an evvel meclisten çıkması gerektiğini savundu.
“Zoosadist” olarak tanımlanan hayvanlara zarar veren kişilerin, insanlara da aynı şiddeti uygulama ihtimalinin insanlara göre 5 kat fazla olduğuna dikkati çeken Görgün, “Bu elim olay vesilesiyle, hayvanlara kötü muamele yapan, hayvanları dövüştüren, hayvanların sırtından para kazanmak amacıyla doğurtup satan kişilere karşı dikkatli olmanızı ve bunlar hakkında gereken işlemleri yaptırtabilmemiz için bize bildirmenizi rica ediyoruz.” dedikten sonra “Bu tip canilerle tek başımıza mücadele edemeyiz, sağ duyulu ve merhamet sahibi insanlar olarak çevremizdeki soğuk kanlı katillerden, hayvanlarımızı, çocuklarımızı, yaşlılarımızı ve kendimizi hep birlikte korumalı ve bu yolda birlikte mücadele etmeliyiz. Umudumuz sizlersiniz. Suça sessiz kalmak, suça ortak olmaktır, gelin hep birlikte suça ortak olan değil, suçla savaşan tarafta olalım.” ifadeleriyle açıklamasını tamamladı.
Grup, daha sonra şikayet dilekçelerini savcılığa iletti.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin