A+ A A-

 

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Teşkilatı, Milas’taki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile düzenlenen kahvaltıda buluştu. STK temsilcilerine seslenen CHP İlçe Başkanı Suat Özcan, “Ülkemizde 800 civarındaki kişiye 1 adet sivil toplum kuruluşu düşerken, Avrupa’da bu sayı 40 civarındadır.” dedi.

130218stk.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Teşkilatı, ilçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Havuzbaşı Restoran’da kahvaltılı toplantı düzenledi. Geçtiğimiz haftalarda olağan genel kurulunu tamamlayarak seçilen yeni yönetim kurulu, ilçede görevli STK temsilcileriyle tanışma toplantısında buluştu. Düzenlenen toplantıda ilk konuşmayı Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Suat Özcan yaptı. Başkan Özcan, Türkiye’nin içinde bulunduğu sürecin, 80 milyon vatandaşın birlikte hareket edebilme gücünü göstermek istediklerini ve bu nedenle bu kahvaltıyı düzenlediklerini belirtti.
Özcan, “Ülkemizde maalesef gidişat iç açıcı değil. Bu sebeple Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, 2,5 senedir ülkemizin her noktasına gitmekte, sivil toplumun her kesimi ile görüşmekte ve sorunları tespit edip, çözüm önerilerini yine bu kesimlerle beraber ortaya koymaktadır.” dedi.
Türkiye’nin bilime bakış açısı hakkında konuşan Özcan, “Fatih Sultan Mehmet döneminde Bizanslılar, meleklerin cinsiyeti ile uğraşırken Fatih Sultan Mehmet, bilimi öne alarak gemileri karadan yürüterek Haliç’e indirmiştir. Ama ondan sonra ülkemizi yönetenler bilimle çok yakın olmamıştır. Bugün, bizim bilime olan bakış açımız biraz soğuktur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Eğer ben bilimden şaşarsam, bilimi tercih edin’ diyor.” şeklinde konuştu.
CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, sivil toplumun gelişmiş ülkeler için çok önemli olduğunu belirterek, “Ülkemizde sivil toplum adedi sayısı maalesef Avrupa Birliği ülkelerinden çok aşağıdadır. Ülkemizde 800 civarındaki kişiye 1 adet sivil toplum kuruluşu düşerken, Avrupa’da bu sayı 40 civarındadır. Sivil toplum, gönüllülük esasına dayanan, devletin yeterli olmadığı alanlarda bireysel ve toplumsal açıdan toplumun sorunlarına bakmak, bireylerin herhangi bir çıkar gözetmeksizin toplumda bir araya getirilmesi anlamına geliyor. Bir anlamda da toplumun nabzı olmak anlamına geliyor… Önümüzdeki günlerde sizlerden yardım bekliyoruz. Bu konu yalnızca hükümet-muhalefet sorunu değildir. 80 milyonun ortak sorunudur.” ifadelerini kullandı.
Özcan’ın konuşmasının ardından söz alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, konuşmasına başlamadan önce salonda bulunan STK temsilcilerine Afrin’de yaralanan Mahmut Koçman’ın yaralandığı bilgisini verdi. “Umuyorum ki iyileşecektir, sağlığına kavuşacaktır ama onun gibi birçok kardeşimizi kaybetmekteyiz. Bu ülkenin güvenliği, bu ülkenin bütünlüğü ve bu ülkenin geleceği açısından mücadele vermekte olan ve bizler için çarpışmakta olan bütün Mehmetçiklere buradan selam gönderiyoruz. Yüreklerimiz onlarla birliktedir.” diyen Başkan Tokat, konuşmasında şunları kaydetti: “Tekrar tekrar altını çizerek söylediğimiz şudur ki, ‘Biz Atatürk’ün izinde, bu ülkenin gelişmesi ve aydınlanmasını isteyen içerde ve dışarda barış içinde yaşamak isteyen bir ulusuz.’ Aydınlanma felsefesi, demokratik cumhuriyet, laiklik ve dünya milletleriyle barış içerisinde yaşamak, insanlığın yüzyıllar hatta binyıllardır getirdiği uygarlığı daha da üst seviyelere çıkarmak, bizim temel hedeflerimizdendir.’ Özellikle iç ve dış siyasette daha dikkatli olmamız gerekir. Maalesef çok hatalar yaptık. Atatürkçülük çizgisinde yürüyen insanlar olarak özellikle şimdiki konumuz olan bugün hassas olarak içinde yaşadığımız bu sınır ötesi harekatla ilgili söylemlerimiz gayet açık ve nettir. Tekrar etmek gerekirse, ülkemizin birlik ve dirliği için terörsüz bir ortamda huzur içinde yaşamak için ve bu ülkenin geleceği ve bekası için bu müdahaleyi destekliyoruz.”
“Ancak bazı şeyleri de konuşmanın belki de bir muhalefet partisinin görevi belki de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın gereği olarak görüyoruz. Eğer bugün Mehmetçik, orada canını feda ediyorsa, tabii ki bir şeyleri düzeltmek için. Oradaki terör oluşumlarını ve bunun Akdeniz’e doğru bir koridor oluşturmasını engelleme çabası içerisindedir. Bunu tüm Türkiye vatandaşları olarak açık ve net olarak görüyoruz ancak şunu da gözden uzak tutmuyoruz. Orada temizlemeye çalıştığımız terör unsurlarını maalesef Türkiye Cumhuriyeti olarak oraya da biz naklettik. Eğer bir sınır ötesi operasyonu desteklerken bu yanlışı vurgulamak vatan hainliği ise biz vatan hainiyiz. Türkiye Cumhuriyeti ciddi ve büyük bir devlettir. Dış siyasette daha düzgün ve daha tutarlı davranmak zorundadır. Yine yaptığımız en temel yanlışlardan biri şudur: ‘ Biz Suriye’yi karıştırarak, Esad’ı devirerek bu bölgede bir istikrar oluşturulacağını sandık. Halbuki hepimiz bilmeliyiz ki ‘Komşumuz güvensizse biz de güvenli olamayız.’ Anlayışımızı değiştirmek, bütün komşularımızı bir bütün, rejimlerin sağlam ve güvenli ortamda yaşamalarını sağlamaya dönük dış siyaset gütmek durumundayız. Suriye’yi belki de rejimi devirerek belki de kendimize bazı kazançlar elde edeceğimizi düşündük. Ama olmadı. Orada Mehmetçiğimize buradan destek ve yüreğimizi gönderirken yaptığımız bazı hataları da bir daha yapmamak adına konuşmak durumundayız.” diyen Tokat, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ‘aynı gemide’ gittiklerini belirterek, “Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu tablo ile bir muhasebe yaptığımızda ben adalet mekanizmasının içerisinden gelmiş biri olarak kendi adıma Türkiye’de adalet kalmadı diyorum. Türkiye’de eğitim kalmadı, Türkiye’de demokratik rejim kalmadı, Türkiye’de tutarlı bir dış siyaset kalmadı, istikrarlı sürdürülebilir bir ekonomimiz kalmadı. Türkiye’de tarım kalmadı. Bence gelişme eğiliminde bir sanayi de kalmadı. Örnekleri çoğaltabiliriz. ” şeklinde konuştu.
Milas’ı STK temsilcileri ile birlikte yönettiğini, ilçenin gelişmesi için ‘Ortak akıl’ ve ‘Kurumlar arası işbirliği’ politikasını benimsediğini belirten Tokat, sözlerine şöyle devam etti: “Görüyorum ki göreve geldiğimiz 2009 yılından bu yana Milas’ta çok güzel ilerlemeler kaydettik. Bugün Muğla’nın herhangi bir yerinde Milas, örnek gösterilmektedir. Milas’taki uyum, sinerji ve ilerleme başta valilerimiz olmak üzere Muğla’daki her yerde görülmektedir. Bunun sağlanmasında demokratik kitle örgütlerinin çok önemli katkı ve payları var.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin