A+ A A-

 

Muğla’da yerel seçimler öncesinde siyasi partilerde aday belirleme sürecinde yaşanan gelişmeleri köşesine taşıyan Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gazeteci-Yazar Nejat Altınsoy, AK Parti’den Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusu yapan Barış Saylak’ın Ak Parti’ye geçiş nedenin CHP’deki travma süreciyle ilişkili olduğunu belirtti.

151118barissaylak_c4fc0.jpg
Haber Merkezi

Muğla basının güçlü kalemlerinden Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gazeteci-Yazar Nejat Altınsoy, 2019 yerel seçimleri öncesinde siyasi partilerde aday belirleme sürecinde yaşanan gelişmeleri köşesine taşıdı.
Altınsoy, “Milas’a Barış Gelir mi?” başlığı taşıyan yazısında geçtiğimiz gün Ak Parti’den Milas Belediye Başkan Aday Adaylığı’nı açıklayan Barış Saylak’a yönelik değerlendirmelerde bulundu.
Köşe yazısına CHP’de 2014 yerel seçimleri öncesinde yaşanan olayları hatırlatarak başlayan Altınsoy, yazıda yer alan analizleri ile il genelinde büyük etki yarattı. Özellikle CHP tabanında karşılık bulan ve paylaşım rekoru kıran yazıda Altınsoy şu ifadelere yer verdi:
“SEÇMEN UNUTUR GAZETECİ UNUTMAZ”
Tarih 20 Ekim 2013’tü.
“Milas’a Barış Gelecek sloganı ile Veteriner Hekim Barış Saylak, CHP’den Milas Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıklamıştı.
Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret eden Saylak, istifasını Başkan Tokat’a sunmuş, ikili objektiflere poz verirken kısa birer açıklama yapmıştı.
Başkan Tokat, açıklamasında Saylak’a başarılar dilemiş, sürecin demokratik bir şekilde devam edeceğini ifade etmişti.
23 yıl Milas Belediyesi’nde görev yapan Saylak, ayrıca encümen üyeliği de yapmıştı.
Kısa bir dönem de başkan yardımcısı olmuştu.
Saylak’tan birkaç gün önce de 29 Ağustos 2013 tarihinde, mevcut Belediye Başkanı Muhammet Tokat adaylık başvurusu yapmış ve adaylığını ‘Muhammet Tokat’tan Önce ve Muhammet Tokat’tan Sonra denilecek’ iddiasıyla duyurmuştu.
Bu beş yıllık hizmet sürecinin sonunda Milas seçmeni ‘Muhammet Tokat’tan Önce, Muhammet Tokat’tan Sonra’ dedi mi?
Bilmiyoruz.
Bildiğimiz; CHP ve CHP adayları açısından 2014 seçim öncesi sürecinin beklendiği gibi demokratik bir şekilde geçmediği”...
“ATAMALAR CHP’DE TRAVMA SÜRECİNİ BAŞLATTI”
Bu grizgahtan sonra Altınsoy, 2014 yerel seçimleri öncesinde CHP örgütlerinde yaşanan süreci tüm çıplaklığı gözler önüne serdi. Örgütlerin ön seçim isteğinin yok sayıldığına işaret eden Altınsoy, yazına şöyle devam etti:
“2014 yerel seçimleri aday belirleme sürecinde, örgütlerin ön seçim isteğine karşın CHP’de belediye başkan adaylarının büyük çoğunluğu atama yoluyla belirlenmişti.
Büyükşehir statüsü ile gidilen 2014 yerel seçimleri, yaşananlarıyla CHP yerel örgütleri için travmatik bir sürecin de başlangıcı oldu.
Adayların atama yoluyla belirlenmesi, örgüt iradesinin dışlanması, il genel meclisinin yasayla kapatılması, partinin yetişmiş insan kaynağını oluşturan il genel meclisi üyelerinin yeni süreçte kendilerine yer bulamaması ve birilerinin ikbal-istikbal düşkünlüğü (!) yaşanan travmayı tetikleyen gelişmeler olmuştu.
O süreçteki ‘seçilebilme gayreti’ örgütsel yapının ve iradenin, ötesinde ideolojinin önüne geçmiş, parti içindeki antidemokratik uygulamalara ne yazık ki tepki gelmemişti.
Kılıçdaroğlu’nun ‘Yeni CHP’si bir yerde eski olan, gelenekten gelen ne varsa silmiş süpürmüş ve kendi siyasal zeminini ve ilişkilerini inşa etmişti”...
“CHP’DE İNSAN KAYBI”
Köşe yazısında 2014 seçimlerinde aday belirme sürecinde CHP örgütlerinde yaşanan erozyona dikkat çeken Altınsoy, o dönemin en büyük kayıplarının partinin insan kaynağında yaşandığını şu sözlerle dile getirdi:
“Bu sürecin en büyük kaybı ise CHP’nin sahip olduğu insan kaynağında yaşanmıştı.
O sürece ilişkin kayıp listesi yapacak, eski defterleri karıştırıp birilerinin önüne koyacak değiliz.
Ancak şu kadarını da söylemek isteriz.
O sürecin siyasal seçenekleri arasında kendisine haklı bir yer bulan ve CHP’de gittikçe birileri için tehlike arz eden isimlerden birisi Barış Saylak’tı.
Saylak’ta işte bu kayıp süreçten nasibini almış birkaç önemli siyasetçiden birisiydi.
Çok iyi biliyorum ki Barış Saylak, siyasal duruşunu, mevziini korumak için büyük çaba sarf etti.
2014 yerel seçimlerinde diğer partilerden gelen teklifleri geri çevirdi.
Dizini kırdı, sustu sırasını bekledi.
Ancak sıra ona bir türlü gelmedi, zaten gelmeyecekti”…
“BARIŞ SAYLAK’I AK PARTİ’YE CHP GÖNDERDİ”
Altınsoy’un kaleme aldığı köşe yazısının belki de en önemli tespiti, Barış Saylak-CHP ilişki üzerine idi. Saylak’ın Ak Parti’ye geçiş nedenlerini CHP’nin yönetim yapısında bulduğunu ifade eden Altınsoy yazısında kentin siyasi tarihine not düşen şu satırları sıraladı:
“Eminim 2019 yerel seçimlerinde CHP, Milas belediye başkan adayını ön seçimle belirleyeceğini açıklasaydı Barış Saylak, hiç bir yere gitmezdi.
Kimse Barış Saylak’a ‘Ak Parti’ye gitti diye’ gönül koymasın.
Barış Saylak’ı Ak Parti’ye götüren gerçek; CHP’nin ta kendisidir.
Saylak gibi toplumda karşılığı olan, potansiyel sahibi bir siyasetçiye ‘dış kapının dış mandalı’ muamelesi yaparsanız, birilerinin bu potansiyeli fark etmesi uzun sürmez.
Seçim iddia işidir, adayla kazanılır, adayla kaybedilir.
Bizim Barış’tan yana bir kuşkumuz, tedirginliğimiz yok.
Biliyoruz ki ‘insan nereye giderse gitsin kendini götürür’…
Bunun ötesinde Barış Saylak 2014 seçimlerinde ne dedi ise (!)
Bugün de aynısını söylüyor.
Ne diyor?
‘Milas’a Barış Gelecek’ diyor”…
“KAFALARI KARIŞTIRAN İKİ SORU”
Özellikle il genelinde siyasi içerikli yazıları ve analitik bakışı ile olayları sosyolojik temelde değerlendiren, sokak söylencelerinden ve algı operasyonlarından uzakta ‘aslında ne olduğu’ ile ilgilenen Gazeteci-Yazar Nejat Altınsoy, köşe yazısını akılları karıştıran sorularla bitirdi:
“İki temel soru ile bitirelim.
Milas’a Barış Gelir mi?
Önümüzdeki süreçte aday tercihleri yüzünden CHP’den bir başka partiye geçiş, Barış Saylak’la sınırlı kalır mı?”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin