A+ A A-

 

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, üretim yaptıkları halde üretici kategorisinde değerlendirilmeyen, sanayi sicil belgesi alamayan ve elektrik maliyetleri nedeniyle zor günler geçiren toprak havuz balıkçılığı yetiştiricilerini gündeme taşıdı.

171118yuksekmaliyet_fd793.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Türkiye’de sadece Milas’a bağlı Avşar, Yaşyer, Savran, İçme, Ekinanbarı ve Kıyıkışlacık’taki Karakemer Mevkii’ndeki verimsiz tarım arazilerinde açılan toprak havuzlarda balıkçılık faaliyeti yürüten üreticiler, aynı yöredeki yavru balık üretimi ve adaptasyon tesisi firmaları, artan elektrik maliyetleri sebebiyle zor günler geçiriyor. Resmi rakamlara göre; yıllık 9 bin ton balık üreterek iç piyasaya sunan üreticiler, son dönemde yükselen elektrik ve yem maliyetleri sebebiyle sektörü terk etme noktasına geldi.
İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a yazılı soru önergesi sunarak, toprak havuz balıkçılığı alanındaki sorunları gündeme taşıdı.
Muğla bölgesinde toprak havuz balıkçılığı alanında faaliyet gösteren üretici firmaların en büyük sorunlarının başında pahalı elektrik fiyatları geldiğine dikkat çeken Milletvekili Ergun, yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Üretim yaptıkları halde, üretici kategorisinde değerlendirilmeyen ve sanayi sicil belgesi alamayan bu firmalar, yüksek elektrik fiyatlarından dolayı zor günler geçirmektedirler.
Yüksek elektrik faturalarını ödeyemeyen işletmelerin elektrikleri hemen kesildiği için, bazı havuzlarda çok büyük maddi kayıplar yaşanmakta ve on binlerce balık telef olmaktadır. Bazı işletmeler ise çaresizce üretim maliyetlerini daha da fazla artıran jeneratör kullanımına başvurmaktadırlar. Bu bilgiler çerçevesinde; Muğla Bölgesi’nde toprak havuz balıkçılığı alanında faaliyet gösteren kaç adet işletme bulunmaktadır?, Toprak Havuz Balıkçılığı alanında faaliyet gösteren bu firmaları, elektrik fiyatlarından indirimli yararlanmalarını sağlayacak şekilde; Sanayi Sicil Belgesi alabilen üretici firmalar kategorisine dâhil etmek için herhangi bir çalışmanız var mıdır?”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin