A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Muğla’nın ve Milas’ın kültürel sorunlarını bakana iletti. Vekil Girgin, Milas’ın Bafa Gölü kıyısındaki Beşparmak Dağları'nda günümüzden 6-8 bin yıl öncesine ait kaya resimlerinin acil koruma altına alınması gerektiğini ve yöreye özgü Milas halılarının ev kadınlarına ekonomik destek için yeniden geçim kapısı olması yolunda adımlar atılması gerektiğini söyledi.

231118kultureldeger_2451d.jpg
Haber Merkezi
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Muğla’nın ve Milas’ın Kültür ve Turizm hakkındaki sorunlarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a iletti.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; Milas’ın Bafa Gölü kıyısındaki Beşparmak Dağları'nda günümüzden 6-8 bin yıl öncesine ait kaya resimlerinin acil koruma altına alınması gerektiğini ve yöreye özgü Milas halılarının ev kadınlarına ekonomik destek için yeniden geçim kapısı olması yolunda adımlar atılması gerektiğini söyledi.
Vekil Girgin: “Sayın Bakan, Ben Muğla Milletvekiliyim. Muğla'mız Bin 480 kilometre kıyı uzunluğuyla, yüzde 70 orman alanıyla tarihî ve kültürel dokusuyla gerçekten ülkemizin cennet yerlerinden biri. Türkiye'deki turizm gelirlerinin muhtemelen dörtte birinin de Muğla'dan elde edildiğini düşünürsek, Muğla'ya yapılacak yatırımların hem ülkemize hem bölgemize büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu anlamda bölgemizle ilgili birtakım sorun ve önerileri sizlere iletmek istiyorum. Dünyayı ağırlıyoruz Sayın Bakan. Örneğin, nüfusumuz normalde 1 milyon ama yazın 5 milyon. Sadece geçen Kurban Bayramı'nda 15 milyon yerli ve yabancı turist ilimize geldi. Mevcut imkânlarla misafirlerimizi elimizden geldiği kadar ağırlamaya çalıştık. Muğla genel bütçeye sağladığı katkının hizmet anlamında, yatırım anlamında ancak onda 1'ini alabilmekte, İller Bankasına yatırdığı aidatın daha altında İller Bankasından kredi olarak alabilmekte. Bu ve benzeri sorunlar da giderildiği takdirde Muğla'mızın gelirleri artacak dolayısıyla özellikle turizme yönelik hizmetler de daha verimli olacaktır diye düşünüyoruz. Yalnızca yaz turizmiyle olmaz diyoruz. Daha tam anlamıyla bir turizm master planımız dahi yok. Sayın Cumhurbaşkanı Marmaris'e tatile geliyor; bakanlarımız, milletvekillerimiz tatil denince Muğla geliyor fakat hizmet denince yeterli katkıyı alamıyoruz. Çevre ve deniz kirliliğinin önlenmesi hayati bir konudur. Turizm açısından özellikle sizden bu konuyu takip etmenizi istirham ediyoruz.” diyerek sözlerine devam etti.
TARİH FIŞKIRAN STRATONİKEİA-LAGİNA İLE JEOPARK
Yatağan'daki Stratonikeia antik kenti ile Belen kahvesi kültür yolu projesi, Stratonikeia ve Lagina antik kentleri arasındaki Kutsal Yol Projesi, stratonikeia ile panarama dini merkez kutsal yol profesi, Yatağan Gökbel'den Lagina'ya kadar olan jeopark yolu projeleri biran önce tamamlanmalıdır.
MİLAS HALILARI VE BEŞPARMAK DAĞLARINDAKİ TARİHİ KAYA RESİMLERİ
Milas halıları 13'üncü yüzyıldan bu yana Milas yöresinde dokunmaktadır. Bölge için önemli bir gelir kaynağıdır bunun gelişmesi için el halısı ve kilim dokuyan ev kadınlarına sosyal güvenlik desteği sağlanmalıdır, el halısı ve el kiliminde yüzde 18 olan KDV uygulaması yüzde 1'e indirilmelidir.
Milas Bafa Gölü kıyısındaki Beşparmak Dağları'nda günümüzden 6-8 bin yıl öncesine ait kaya resimleri bulunmaktadır Çok önemli bir kültür mirası olan bu kaya resimlerinin korunması için de acil önlem alınması gerekmektedir.
KAVAKLIDERE’DE BAKIRCILIK ÖLMESİN, DESTEK ŞART!
Kavaklıdere ilçesi bakırcılıkla ünlü bir ilçemizdir. Sadece Kavaklıdere değil, tüm Türkiye'ye bakır çerez kazanlarını yapmasıyla ve bakır el işlemesi ürünleriyle ünlü bir ilçemizdir. Ancak kuşaktan kuşağa aktarılan bakır el işlemeciliği sanatıyla uğraşan ustalar giderek azalmaktadır. Önceleri soframızda kullandığımız bakır şimdi vitrinlerde yer almaktadır. Bakır el sanatlarının korunması için istihdam sağlayıcı ve mesleğin sürdürülmesi için teşviklerin yapılması gerekmektedir. Kültürümüze katkı sağlayan tüm el sanatlarına da teşvikler sağlanmalıdır.” diyerek konuşmasını noktaladı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin