A+ A A-

 

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Suat Özcan, geçtiğimiz hafta misafir statüsünde katıldığı Avrupa Parlamentosu ziyaretinin detaylarını yaylaştı.

261118ozcanvekil.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Suat Özcan, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Avrupa Parlamentosu’ndaki Avrupa Kültürel Mirası başlıklı toplantının detaylarını basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özcan konuşmasına 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başladı.
AP ZİYARETİNİN DETAYLARI…
Daha sonra misafir statüsünde katıldığı toplantıya ilişkin detayları anlatan Özcan, öğretmen olması dolayısıyla Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi olarak bulunduğunu belirterek, “Brüksel’de yapılan Avrupa Kültürel Mirası Parlamentolar Arası Komite Toplantısı’na davet edildik, ardından İstanbul-Brüksel uçuşuyla Brüksel’e gittik. Orada bizi müsteşar, maslahatgüzar ve görevlendirilmiş rehber eşliğinde ilk gün parlamentoya gittik. Orada ilk gün bize Türkçe çeviri yapma imkanı tanıdılar. İkinci gün orada büyükelçiliğimizin olmaması sebebiyle girişimlerimizde eksiklik vardı. Katılımın çok olması sebebiyle de çeviri yapılamadı. O gün biraz karmaşa oldu ama ben hem Avrupa Kültürel Mirasına katkı olmak anlamında sunum yaptım ve sorular sordum. Milas ve Muğla ile ilgili tanıtım videolarını ilk gün oturumu yöneten temsilcilere hem izlettirdim hem de paket olarak verdim. Milas’ı da iyi bir şekilde Avrupa Parlamentosu’na tanıtmış oldum. Hatta bütün projelerin içinde Milas’ı düşünmelerini söyledim. Milas’ta bir etkinlik yapıldığında davetlimsiniz dedim.” ifadelerini kullandı.
YEDİLER MANASTIRI TAKİP EDİLSİN
Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Yediler Manastırı ve freskler ziyaretinin ardından bölgenin sorunlarıyla yakından ilgileneceğini ifade eden Özcan, Latmos bölgesi ile ilgili, “Genel kurula geldiğinde bu konu ile ilgili bir girişimimiz olacak. Bu konuda birkaç önerimiz de var. Doğu’da koruculuk sistemi var, buraya da koruculuk sistemi getirilsin. Oraya ağaçlara, taşlara boyalar koymuşlar. Sen o yolu Kızılderili işareti gibi takip ederek oraya gideceksin. Orası korunmuyor. Korumak için uydu görüntülerinden yararlanılsın, kamera konulsun. Ayrıca oraya lokanta ve benzeri yapılar yapılabilir, insanlar tuvalete gidecek. Yakın yerleşim birimlerinde kayıt defteri tutulabilir. Orada iki turist gördük, mum ve Hz. Meryem’in resimlerini koymuşlar. Hoşumuza da gitti, biz tarihimize bakmıyoruz. Karşıdan izleyip dönüyoruz. Dünyanın öbür ucundan gelen insanlar dini yada kültür anlamda değer veriyorlar. Ulaşım zor, 8-10 tane su koyduk taşıması zor, ihtiyaçlar giderilecek, açlık bir yandan yani bu yerlerin geliştirilmesi lazım.” şeklinde konuştu.
“TÜM HASTALIKLAR OLAĞANÜSTÜ ARTTI”
Özcan daha sonra Milas’ın doğalgaz sorununu çözümlemek için verdiği soru önergesinin detaylarını anlattı. Özcan, “Milas ilçesi coğrafi olarak çanak şeklinde olup, merkez nüfusu havzada yer alan yakın mahalleleri ile 60-70 bin civarındadır. Kış aylarında yanan sobalar ve kaloriferler, satılan nitelikli ve devletin de verdiği niteliksiz kömürle ısınma sağlanmaktadır. Öyle ki; sabah ve akşam saatlerinde bacalardan salınan gazlar şehrin üstünde sis bulutu oluşturmakta, bu kış mevsimi boyunca sürmektedir. Yıllardır bu durum kentin değişmeyen paydaşı ve kaderi olmuştur. Şüphesiz solunum başta olmak üzere, kansere kadar tüm hastalıklar son yıllarda olağanüstü artışlar sağlamıştır. Bunun çözümünü de halk, doğalgazda görmektedir. Belediye başkanı, görev yapmış ve yapmakta olan kaymakamların girişimlerine rağmen Aydın’dan Muğla’ya getirilen doğalgaz hattına Milas eklenmemiştir. Ben de Milas’ın bir temsilcisi olarak, sözcüsü olarak en kısa zamanda Milaslıların doğalgaz isteğini talep ediyorum.” dedi.
“İNCE ELEYİP SIK DOKUYORUZ”
CHP adayların saptanması ile ilgili çalışmalarını yapmaktadır. En doğru kararların alınması, kazanabilecek adaylarımızın saptanması konusunda hassasiyetle çabalar sarf edilmektedir. Örgütlerden, halkımızın bilgisinden, sivil toplum örgütlerinden, kamuoyu anketlerinden, her yerden alınan bilgiler ışığında adaylarımız belirlenecektir. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. İnce eleyip sık dokuyoruz. Bu ayın sonu ya da aralık başında büyükşehirler belirlenmiş olabilir. Aralık sonuna kadar da ilçeler tamamlanmış olacaktır.
Önseçim sözünü kullanırken bilinçli kullanmak lazım. Önseçim, hâkim gözetiminde seçimdir, şubat ayında olur ve oradan dönüş olmaz. Partimiz, kamuoyu yoklamaları yaptırıyor. Bir aday adayının yaptırdığı yoklamayı kabul etmiyoruz. 2 aydır milletvekilleri değişik zamanlarda illere gidip bilgiler alıyor. Örneğin ben Çankırı’ya gittim, şimdi Mersin’e gideceğim. Bilmiyorum Muğla’ya gelecekler mi. Bilgiler alıyoruz. Ben Çankırı’da vatandaşlarla görüştüm. Yeterli mi, yetmez. Kamuoyu yoklamaları yaptırılıyor. Yeterli mi, yetmez. Eğilim yoklaması bazı yerlerde, bazı noktalarda eğilim yoklaması da yetmiyor. Çünkü sonuçlar birbirine yakın. Onun için hepsini beraber değerlendirip, en son karar verilmiş olacak. Milas örgütü yanılmıyorsam meclis adaylarını eğilim yoklaması talep ediyor. Genel merkez bunu biliyor, değerlendirir.” şeklinde konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin