Uyarı
  • JCacheStorageFile::_filesInFolderJFolder: :delete: Yol bir klasör değil. Yol: /home/mentesegazetesi/public_html/cache-degisti
A+ A A-

 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, corona virüs salgınına ilişkin tedbirlerin ele alındığı görüşme sonrası futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda liglerin ertelendiğini açıklandı.

spor.jpg

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, federasyon başkanları ile yaptığı toplantı sonrası şunları söyledi:

"Corona virus ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Türkiye olarak salgının ilk ortaya çıktığı andan itibaren işin üstüne giden ilk ülkelerden biriyiz. Corona virüs tüm dünyada belki en çok etkilediği alanlardan bir tanesi de spor. Salgının kontrol altına alınamadığı ülkelerde spor müsabakaları ertelendi. Avrupa Şampiyonası 2021'e ertelendi. İstanbul'da büyük bir gayretle, TFF'ye de teşekkür ediyorum. Şampiyonlar Ligi finali var. Bu da ileri bir tarihte düzenlenmesi kararı alındı. Tüm kurumlarla sıkı irtibat halindeyiz. Federasyon başkanlarıyla önemli bir toplantı yaptık. Detaylı, kapsamlı bir değerlendirme yaptık. Sadece bugünler değil, yarınları da planlamak. Hiçbir süreci son 18 yılda sporda geldiğimiz mesafe hepimizin malumu. Bu süreç bize bir irtifa kaybı yaşatmamalı. Sporumuzun gençliğimizin ileri matuf olan yürüyüşü çok ciddi bir şekilde devam edecektir. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki toplantıda organizasyonların durumlarını masaya yatırmıştık. Salon organizasyonları başta olmak üzere tüm maçların seyircisiz oynanması yönünde karar almıştık. Bu geçtiğimiz hafta uygulandı. Euroleague, La Liga, Bundesliga gibi tatil kararları oldu. Ülkelerinde vaka sayıları binlerle ölü sayısı onlarla ifade edilirken ligler seyircili devam etti. Biz seyircisiz oynanma kararını vaka sayısına göre en erken alan ülkeyiz.

Corona virüs pandeminin yayılımı nedeniyle, salgının mevcut durumunun düşünülmesiyle yeniden değerlendirilmesi söz konusu. Ülkemizin en az zayiatla atlatılması için kararlar alındı. Bugün federasyon başkanlarıyla birlikte bu kararları tekrar mütalaa ettik ve liglerin hep birlikte ertelenmesine karar verdik.

Hepimizin amacı Türk sporunu daha güçlü hale getirmek. Antrenör, sporcularımızın sağlıklarını korumak için tüm tedbirlerin azami derecede uygulanacağına inanıyorum. Federasyon başkanları bu konudaki çalışmaları bize bildirecekler. Sporumuzu, sporcularımızı, ay yıldızımızı daha güçlü hale getirmek için işbirliğimizi bundan sonra daha güçlü hale getireceğiz. Bundan sonra birlikte sevinmeye, bu duyguları var etmeye devam edeceğiz.

Yabancı sporcuların yurt dışı konusundaki seyahatlerinde 14 gün kuralının ne kadar hassasız. Hiç bir tedirginliğe gerek kalmayacak. Bu mücadeleyi, tedbirli, duayla ve en güçlü bir şekilde atlatacağız. Aldığımız kararların camiamıza, sporumuza ve gençlerimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Süreç yönetiminde kimsenin tereddüdü olmasın. Tüm paydaşlar bu süreci en iyi şekilde yönetiyoruz. Belirlenen çerçevenin işletilmesi noktasında hem istişare hem dayanışma olarak ortak hareket edeceğiz. Takvimleri, süreçleri birlikte yürüteceğiz ve bunları peyderpey sizlere aktaracağız. Sağlık Bakanlığı'mızın koyduğu kriterler, ciddiyetle uygulanmaktadır. Herkes karantina uygulama noktasında güzel bir süreçten geçiyor ve bunda bir kesinti vermeyeceğiz."

 

Milas Belediyesi Dezenfekte Çalışmalarını arttırıyor

Milas Belediyesi şehrin birçok noktasında başlattığı dezenfekte çalışmalarını arttırdı. Özellikle yapılan dezenfekte çalışmalarına şehrin ana caddelerinde yaptığı yıkama çalışmaları ile farklı bir boyut kazandırdı…

Haber: Kemal Sürgün

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yaptıkları Virüs önleme ve tedbirler kapsamındaki çalışmaları basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Başkan Tokat dezenfekte çalışmalarının artacağını söyleyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tokat açıklamasında; “En baştan bu yana belediye olarak tüm toplu etkinliklerimizi iptal ettik.  Ayrıca çalışanlarımızdan özellikle 12 yaşından küçük çocuğu olan kadın personelimize izin vermek suretiyle onların tatildeki çocuklarıyla ilgilenme fırsatını sunduk. Şimdi almış olduğumuz karar göre birimlerimizde personel eksiltmesini sağlamak amacıyla işler aksamayacak şekilde diğer personelimizin de izinlerini kullanmak suretiyle yoğunluğu ve sıkışıklığı azaltacağız. Ayrıca gerek personelimize dönük olarak gerekse belediyemize gelen vatandaşımıza dönük olarak ateş ölçümleri ve termal kamera sistemi uygulamasına geçiyoruz. Bu konuda da arkadaşlarımız şu anda çalışmalarını devam ettiriyorlar.

Resmi kurumlarımız, Pazar yerlerimiz, umumi tuvaletler ve son olarak şimdi eczanelere kadar büyükşehir ayrı koldan biz belediye olarak ayrı koldan dezenfekte çalışmalarına devam ediyoruz. Vatandaşlarımızdan da sık sık dezenfekte işlemlerini yapmak için evlerinde ya da özel işyerlerinde bizim yapmamız ile ilgili talepler gelmekte biz tabi ki öncelikle kamusal alanlarla uğraşmak durumundayız. Belediyelerin her eve her işyerine girerek bunu yapabilmesi mümkün değil. Bu işlemleri vatandaşlarımızın hassasiyetle kendi ev ve işyerlerinde yapmasını tavsiye ediyoruz. Bizler kamusal alanlarda dezenfekte çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.” dedi.

Milas Belediyesinden Korona Önlemleri…

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediyesi Korona Virüs Acil Eylem Komisyonu Başkanı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı ile birlikte Koronavirüs önleme ve tedbir çalışmaları hakkında yaptığı basın toplantısında ayrıca süreci değerlendirdi. Sürecin ciddi olduğunu ve hassasiyetlerin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Tokat “Bütün dünyayı saran ama hep birlikte hareket etmemiz gereken olağanüstü bir durumla karşı karşıyayız. Bu çerçevede virüs tüm dünyada etkili fakat bilmemiz gereken alacağımız tedbirlerin virüsten daha güçlü olduğudur. Bu noktada bütün vatandaşlarımızı belirlenen kurallara uymaya davet ediyorum. Süreç ucu açık bir süreç. Bu sürecin ne kadar devam edeceği toplum olarak göstereceğimiz hassasiyet ve kurallara ne kadar riayet edeceğimize bağlıdır. Bu anlamda hassasiyeti sadece sağlık kurumlarından ve ilgili kuruluşlardan beklemeyerek kendi kişisel önlemlerimizi de almamız gerekmektedir.

“Halkı bilgilendirmek için her alanda varız “

Bu konuda gerek Sağlık Bakanlığımız gerekse belediyelerimiz, kaymakamlıklarımız, valiliklerimiz ve devletin değişik kurumları hatta STK’lar yapılması gereken tedbirleri paylaşıyorlar biz de belediye olarak gerek böyle canlı yayınlarla gerek dağıtılan el broşürleri vatandaşımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Temel kural hijyene önem vereceğiz, yakın temaslardan kaçınacağız ve çok elzem olmadığı süreci evlerimizden çıkmayacağız.

“Özellikle yaşlılarımız kendilerine dikkat etmeli”

Özellikle yüksek yaş grubundaki vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları gerekiyor. Düzenli olarak ellerimizi ve vücudumuzu yıkayarak, gerektiğinde dezenfekte maddeleri kullanarak, kapalı alanlarda toplu halde bulunmamak.” İfadelerini kullandı.

Milas Belediyesinde Virüsle Mücadele Acil Eylem Komisyonu Oluşturuldu

Başkan Tokat, Milas Belediyesi olarak süreç ile ilgili olarak alınan tedbirler, hali hazırda yürütülen çalışmalar ve yeni önlem kararları hakkında da bilgiler paylaştı. Her gün amansız ve eksiksiz bir mücadele yürütmeye çalıştıklarını ifade eden Tokat  “ Öncelikle belediyemizde Virüsle Acil Mücadele konusunda bir eylem komisyonu oluşturduk. Başkan Yardımcımız Mehmet Çayırlı başkanlığında oluşturulan komisyonda Süleyman Karatoprak, Cemal Çelikdemir, Sinem Kılıç, Tucay Topuz, Halil Erol, Arda Varol ve Ayhan Samyörük yer alıyor. Komisyon alınan ve alınacak kararlar, konuya ilişkin belediyemize gelecek olan tekliflerle ilgili düzenli olarak çalışıyor. Komisyona bağlı olarak belediyemizde bir eylem planı oluşturduk ve bu eylem planı çerçevesinde gerek içe gerek dışa dönük çalışmaları koordine ediyoruz.

 

 

 

Milas Esnafını İlgilendiren Genelge Yayımlandı

Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile S.S. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Celal Devrim sosyal medya hesabından Milaslı esnafı ilgilendiren genelgeyi paylaştı.

Haber: Sevgi Kokun Çayırlı

Korona virüs salgını nedeniyle tüm yurtta etkisini gösteren ekonomik gelişmeler ile ilgili alınan tedbirleri de içeren genelgede şu ifadelere yer verildi:

"Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaşanan Korona Virüsü salgını sağlığımız üzerinde ciddi bir tehdit olmakla birlikte aynı zamanda ülkemiz ekonomisi açısından da büyük bir tehdit olmaya başlamıştır. Ülke olarak içinde bulunduğumuz bu zor durumu bir an önce atlatabilmek için Devletimiz tarafından her türlü tedbir alınmaya çalışılmakta, aynı zamanda da bu durumun ekonomik açıdan yaratacağı olumsuzlukları bertaraf etmek için tüm kesimleri ilgilendiren geniş çaplı önlemler alınmaktadır.
Alınacak tedbirlerin görüşülmesi ve değerlendirilmesi amacıyla Kamu kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile Banka sektörü temsilcilerinin katılımlarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında 18 Mart 2020 Çarşamba günü gerçekleştirilen toplantıda Esnaf ve Sanatkârımızın Kooperatiflerimiz kefaletiyle T. Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilere ilişkin de bazı kararlar alınmıştır.
Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladıkları üzere, korona virüsü salgını nedeniyle işlerinin zarar gördüğünü beyan eden esnaf ve sanatkârların, kooperatiflerimiz kefaletiyle T. Halk Bankası kaynaklarından kullandıkları kredilerin 2020 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran ayı taksitlerinin (anapara vs faiz) üç ay süreyle faizsiz olarak ötelenmesi (diğer ifadeyle kredilerin vadelerinin üç ay uzatılması) kararı alınmıştır.
Alınan karar doğrultusunda T. Halk Bankasınca gerekli çalışmalar yapılmakta olup en kısa sürede uygulamaya geçilecektir. Yapılan çalışmalar neticesi kooperatiflerimizi ilgilendiren yeni herhangi bir husus olduğu takdirde ivedilikle tüm kooperatiflerimize duyurulacaktır.
Bilgi edinilmesini ve genelgemizin bağlı tüm kooperatiflere bildirilmesini rica ederiz.”

 

 

 

Muğla’da sağlık çalışanlarına özel otobüs

Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı Özcan Çiçek tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı'na 18.03.2020 tarihinde iletilen "sağlık personeli için özel otobüs talebi" ivedilikle yanıt buldu.

Haber: Mustafa Emre

Konuya ilişkin olarak düzenlenen dilekçede Sağlık Sen tarafından dile getirilen talebin;  Muğla'nın bütün ilçelerinden çalıştıkları sağlık merkezlerine gidecek sağlık çalışanlarının hem halktan ayrı otobüslerde hem de ücretsiz taşınmasının talep edildiği öğrenildi.

Önceki gün Başkan Çiçek'in sosyal medya hesabından paylaştığı iletide konuyla ilgili olarak:

"Muğla Büyükşehir Belediyesine  Muğla ilimizde görev yapan tüm sağlık çalışanları arkadaşlarımızın hastanelerine ulaşım hizmetlerini alırken kendilerine özgü toplu taşıma araçları ile ücretsiz olarak faydalanabilmesi ile ilgili başvurumuz uygun görüldüğü bilgisi Ulaştırma Daire Başkanı tarafından bildirilmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanımıza tüm sağlık çalışanlarımız adına göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz. Ayrıntılı bilgi www.mugla.bel.tr adresinde yayınlanacaktır." ifadesine yer verildi.

 

 

Toplu ulaşım kullanımı yüzde 42,30 azaldı

Muğla’da “mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın” çağrısı karşılığını buldu. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada il genelinde toplu ulaşımı kullananların sayısı yüzde 42,30 oranında azaldı.

Haber: Bülent Akman

Muğla’da Koronovirüs tehdidiyle mücadele kapsamında yapılan uyarılar etkili olmaya başladı. İnsanlar arasında temasın azaltılması için gerekmedikçe sokağa çıkılmaması yönünde yapılan çağrılar sonucunda toplu taşıma kullananların sayısı Muğla il genelinde yüzde 42,30 oranında azaldı. 2-3 Mart 2020 tarihlerinde Muğla il genelinde toplu ulaşım araçlarını 279 bin 913 kişi kullanırken, 16-17 Mart 2020 tarihlerinde bu rakam 161 bin 504’e geriledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada “Çin ve Avrupa’nın ardından ülkemizde de görünen Koronovirüs ile mücadele kapsamında Muğla il genelinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın ve toplu taşıma araçlarını kullanmayın çağrısı karşılık buldu. İl genelinde toplu taşama kullanımı yüzde 42,30 oranında azaldı. Ekiplerimiz otogarlar başta olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor. Tüm şoförler kendilerine dağıtılan maske ve eldivenlerle çalışırken, otobüs aktarma merkezlerindeki hareket memurluklarına, personelin ve vatandaşların kullanımı için el dezenfektanları dağıtıldı” denildi.

 

 

 

Ligler ertelendi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, corona virüs salgınına ilişkin tedbirlerin ele alındığı görüşme sonrası futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda liglerin ertelendiğini açıklandı.

Haber: Sercan Ergin

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, federasyon başkanları ile yaptığı toplantı sonrası şunları söyledi:

"Corona virus ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Türkiye olarak salgının ilk ortaya çıktığı andan itibaren işin üstüne giden ilk ülkelerden biriyiz. Corona virüs tüm dünyada belki en çok etkilediği alanlardan bir tanesi de spor. Salgının kontrol altına alınamadığı ülkelerde spor müsabakaları ertelendi. Avrupa Şampiyonası 2021'e ertelendi. İstanbul'da büyük bir gayretle, TFF'ye de teşekkür ediyorum. Şampiyonlar Ligi finali var. Bu da ileri bir tarihte düzenlenmesi kararı alındı. Tüm kurumlarla sıkı irtibat halindeyiz. Federasyon başkanlarıyla önemli bir toplantı yaptık. Detaylı, kapsamlı bir değerlendirme yaptık. Sadece bugünler değil, yarınları da planlamak. Hiçbir süreci son 18 yılda sporda geldiğimiz mesafe hepimizin malumu. Bu süreç bize bir irtifa kaybı yaşatmamalı. Sporumuzun gençliğimizin ileri matuf olan yürüyüşü çok ciddi bir şekilde devam edecektir. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki toplantıda organizasyonların durumlarını masaya yatırmıştık. Salon organizasyonları başta olmak üzere tüm maçların seyircisiz oynanması yönünde karar almıştık. Bu geçtiğimiz hafta uygulandı. Euroleague, La Liga, Bundesliga gibi tatil kararları oldu. Ülkelerinde vaka sayıları binlerle ölü sayısı onlarla ifade edilirken ligler seyircili devam etti. Biz seyircisiz oynanma kararını vaka sayısına göre en erken alan ülkeyiz.

Corona virüs pandeminin yayılımı nedeniyle, salgının mevcut durumunun düşünülmesiyle yeniden değerlendirilmesi söz konusu. Ülkemizin en az zayiatla atlatılması için kararlar alındı. Bugün federasyon başkanlarıyla birlikte bu kararları tekrar mütalaa ettik ve liglerin hep birlikte ertelenmesine karar verdik.

Hepimizin amacı Türk sporunu daha güçlü hale getirmek. Antrenör, sporcularımızın sağlıklarını korumak için tüm tedbirlerin azami derecede uygulanacağına inanıyorum. Federasyon başkanları bu konudaki çalışmaları bize bildirecekler. Sporumuzu, sporcularımızı, ay yıldızımızı daha güçlü hale getirmek için işbirliğimizi bundan sonra daha güçlü hale getireceğiz. Bundan sonra birlikte sevinmeye, bu duyguları var etmeye devam edeceğiz.

Yabancı sporcuların yurt dışı konusundaki seyahatlerinde 14 gün kuralının ne kadar hassasız. Hiç bir tedirginliğe gerek kalmayacak. Bu mücadeleyi, tedbirli, duayla ve en güçlü bir şekilde atlatacağız. Aldığımız kararların camiamıza, sporumuza ve gençlerimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Süreç yönetiminde kimsenin tereddüdü olmasın. Tüm paydaşlar bu süreci en iyi şekilde yönetiyoruz. Belirlenen çerçevenin işletilmesi noktasında hem istişare hem dayanışma olarak ortak hareket edeceğiz. Takvimleri, süreçleri birlikte yürüteceğiz ve bunları peyderpey sizlere aktaracağız. Sağlık Bakanlığı'mızın koyduğu kriterler, ciddiyetle uygulanmaktadır. Herkes karantina uygulama noktasında güzel bir süreçten geçiyor ve bunda bir kesinti vermeyeceğiz."

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin