A+ A A-

 

Milas’ta bu yıl 3-4 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 3’üncü Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali, düzenlenen etkinliklerin ardından sona erdi.

060519festival_2ebec.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan

Milas’ta bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali, geçtiğimiz 4 Mayıs Cumartesi günü Güllük Mahallesi’nde düzenlenen etkinliklerin ardından sona erdi.
3 Mayıs Cuma günü kortej yürüyüşünün ardından Atapark’ta; Milas’taki ilk ve ortaokullarda eğitim-öğretim gören toplam 1919 öğrenci, festival kapsamında alanda toplanarak ip atlama alanında Guinness rekoru denemesi gerçekleştirmişti. Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının ve milli mücadelenin başlangıcının 100. yılı vesilesiyle yapılan rekor denemesi, oldukça renkli görüntülere sahne olmuştu. Guinness Rekorlar Kitabı’na anlamlı bir rekorla girmek için hep birlikte ip atlayan öğrenciler, rekor denemesi sonrasında alanda ‘1919’ rakamı oluşturmuştu.
Festival; halk oyunları gösterileri ve çocuklara yönelik çeşitli etkinliklerin ardından Çöllüoğlu Hanı’nda, protokolün katılımıyla “Balık Temalı Uluslararası Jüri Karma Sergisi” açıldı. Açılışın ardından 3. Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali’nin ilk günü sona ermişti.
Balık Festivali’nin ikinci ve son günü olan 4 Mayıs Cumartesi günü, Milas’ın Güllük Mahallesi’nde etkinlik gerçekleştirildi.
Etkinliğe; AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, STK temsilcileri, kamu kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Güllük Sahili’nde; özellikle kırsal kesimde olan ve denizi hiç görmemiş öğrenciler ve aileler birlikte balık tutma etkinliği gerçekleştirdi. Balık tutma etkinliği boyunca öğrenciler, sahil bandında şarkılar seslendirdiler.
Kaymakam Arslan’ın açılış konuşmasının ardından Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Hüdayi Baş ve Ahşap Oyma Ustası Mesut Avcı tarafından yapılan ahşap balık figürünün açılışı gerçekleştirildi.
Balık figürü açılışı sonrasında balık yemeği yarışması düzenlendi. Yarışmanın ardından dereceye girenlere ödülleri, protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Hediyelerin takdimi sonrasında balık ekmek ikramı yapıldı. İkramların sonrasında balık çiftliklerine ve Kıyıkışlacık Antik Balık Pazarı alanına tekne ile gezi tertip edildi.
Festival, Güllük’te Grup Pusula konserinin ardından sona erdi. Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin